Bez názvu-1.jpg
Nail Studio Elegance

Správný tvar nehtu

Jak vhodně zvolit tvar nehtů vzhledem k tvaru ruky?

 
Nesmíme si nikdy všímat jen samotné nehtové destičky, ale celkového obrazu ruky, toho, co se k ní hodí a co ji zkrášlí již na první pohled. Je to stejné jako práce kadeřníků, kteří nepracují pouze s vlasy, ale účes přizpůsobují konkrétnímu obličeji i postavě klienta. Nehty mají nejrůznější tvary, jsou někdy deformovány např. úrazem nebo po prodělané infekci.

 

Ruce mohou být velmi úzké, takže vypadají až vychrtle. Pěkně působí ruce, které mají přibližně tak dlouhé prsty, jako je dlaň a nevystupují z nich klouby. Někdo má naopak velmi široké ruce. Pro nás manikérky je velmi důležitý i tvar nehtového lůžka.


Úzké ruce s úzkými prsty, na kterých je nehtové lůžko stejně široké u kořene nehtu i na jeho okraji, samy o sobě vypadají velmi hezky. Rozlišujeme dva tvary volných okrajů nehtů – počítačový a oválný. Pokud přírodní nehet příčně praskne v místě, kde přesahuje přes poslední článek prstu na tzv. stresové zóně, vytvoří se hrana. Pokud ji jemně nezabrousíme, je velmi ostrá. Hovoříme-li o přírodním tvaru nehtů, je to právě tento lidově nazývaný hranatý, počítačový tvar. Pilníkem se pouze mírně zaoblí ostré špičky na obou okrajích nehtové destičky. Pokud hrany zbrousíme více, vznikne vejčitý, tzv. oválný tvar. Pro úzké ruce s úzkými nehtovými lůžky se hodí počítačový tvar. Oválný tvar působí z dálky tak, jako by byl nehet zbroušen do špičky. Někdy bývá požadován právě tento špičatý tvar. Pro závěrečnou úpravu lze použít jakýkoliv lak bez perleti i s perletí, nebo nevšední barvy. Setkáváme se i s tím, že klientka má úzké ruce a paličkovité prsty s širokými nehtovými lůžky, třeba i nezvykle dlouhými. Zde zvolíme tvar podle celkového obrazu ruky po dohodě s klientkou. Počítačový tvar je snazší a je snadné jej po konzultaci s klientkou upravit do oválu. Počítačový tvar z oválného tvaru vytvoříme pouze zkrácením délky volného okraje. Proto je vhodné udělat jeden vzorový tvar např. na prsteníčku a prostředníčku a po souhlasu klientky i na ostatních nehtech. Snažíme se, aby nedošlo k nedorozumění, které se může neblaze odrazit na její spokojenosti. Jsou-li nehty krátké, doporučuji počítačový tvar. Má-li klientka nehty delší, můžeme je zbrousit do oválného tvaru, který je opticky prodlouží. Pro optické zúžení tvaru nehtů doporučíme např. přírodní odstíny.

 

Bohužel klientky většinou nejsou spokojeny s tvarem svých nehtů a úmyslně si nehet na stranách zužují. Ostrým pilníkem zasahují až do měkkého lůžka, které je citlivé a často hrozí infekce. Na okrajích se vytvoří ze zrohovatělých nehtových valů ostré hrany, které si pak klientky zastřihují. Zbrousí-li klientka nehet vyrůstající z matrixu (kořen nehtu), roztřepí jej a nehet se pak snáze láme. Ne každý ví, že brousit přírodní nehty bychom měli pouze jedním směrem. Profipilníky mají větší šířku, bývají na pěnovém podkladě nebo na pevné umělé hmotě a nedovolují dostat se tam, kam pronikne tenký kovový pilník.

 

Široké ruce a prsty s velmi malými nehtovými lůžky podélně stejně širokými mívají většinou tenké nehtové destičky směřující na okrajích vzhůru. Tyto nehty nelze mít dlouhé, to znamená, že volný okraj nesmí být delší než délka nehtového lůžka. Není vhodné je zbrousit do tvaru oválu, protože budou vypadat jako ostré drápky. Pěkně bude vypadat kratší délka s počítačovým tvarem. Doporučovala bych péči o přírodní nehet.


Široké ruce a prsty s nehtovým lůžkem do tvaru „V“ bývají velkým problémem. Tvar nehtového lůžka je často podmíněn zlozvykem z dětství – kousáním nehtů a nehtových valů a nebo řada našich tělesných předností i nedostatků bývá často dána geneticky. Někdy si ale nevědomky pomůžeme k pozdějším problémům sami. Tento zlozvyk je nutné vypozorovat v dětství a děti včas odnaučit kousat si nehty. Existují různé přípravky – tekutina, která se štětečkem nanáší na nehet i nehtovou kůžičku a která rychle zasychá. Přípravek obsahuje hořkou esenci, která zůstává na nehtech i po několikerém umytí.


Následkem kousání nehtů bývá nehtová destička zapadlá v nehtovém lůžku. Okraj posledního článku nehtovou destičku často zakrývá, proto se nedá pilníkem vytvořit tvar nehtu. Tyto nehty lze i modelovat a v mnoha případech klientky vyhledávají odbornou pomoc. Pokud se klientka sama vnitřně nepřesvědčí, že chce mít hezké upravené ruce, nebude stačit modeláž, která je velmi náročná oproti modeláži zdravě rostlého nehtu. Kousáním poškozené nehty rostou abnormálně rychle. Jakmile je nehet chráněn pevnou hmotou, začne si prořezávat cestu ven okrajem posledního článku prstu. V některých případech je to velmi bolestivé. Doporučila bych raději manikúru a až nehet dosáhne své normální délky, zkusit modeláž. Trvá několik měsíců, než si klientka může dovolit mít nehty delší. Musí si na ně zvyknout, ze začátku o ně bude zachytávat. Vytvoříme-li na nehtu oválný okraj, vznikne dojem, že nehet je kulatý. Doporučuji proto počítačový tvar.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one